Merhaba ziyaretçi! Forumumuza hemen üye olabilir veya giriş yapabilirsin .

Grafik Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

'Grafik Tasarım' forumunda iSuperNatural tarafından 4 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
 1. iSuperNatural

  iSuperNatural Yeni Doğmuş

  Katılım:
  17 Aralık 2017
  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeniler:
  8
  [​IMG]
  [​IMG]
  Grafik Tasarımı Nedir, Nasıl Yapılır?

  Günümüzde birçok iletişim aracının yaygınlaşması ile grafik tasarımı da o kadar yaygınlaştı. Renk, zevk ve yeteneği bir arada tutan grafik tasarım günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Tercih edilen diğer noktalardan eğer ki sizlere bahsedecek olursak ‘’Logo, Broşür, Kartvizik, Dergi Kapakları’’ vb birçok konu da grafik tasarım’a ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir firmanız mı var? Logo çizdirebilmek için ‘’Reklam Ajansı, Matbaa, Web tasarım’’ adı altında birçok kişi logo tasarım kısacası grafik tasarım ile ilgilenebilmektedir. Birçok kişinin aklında ki tek soru olan ”Grafik Tasarım nedir?” bu sorulara cevap vermek elbette zor olacaktır. Grafik tasarım ‘’Görsel dil’’ olarak açıklayabiliriz. Zevk ve daha çok renk uyumu üzerin de olmaktadır.

  [​IMG]

  Kullanılan Programlar?

  Grafik tasarımı yapabilmek için birçok program kullanabilirsiniz. Grafik tasarımı Logo demek değildir, yardımcı programlar sayesinde bir çok yeniliğe imza atabilirsiniz.  Photoshop : Grafik tasarım’ın ana programı’dır. Web tasarımın temellerini photoshop ile atabilirsiniz.

  Corel : Grafik tasarım’ın özgün ana programı’dır.

  Fireworks : İnternet sayfalarının başlıca programı

  Flash : Film montaj’ın başlıca programlarındandır.

  [​IMG]

  En çok kullanılan tasarım programlarından ve işlevlerine kısaca değindik. Photoshop programları nerelerde kullanılır? diye aklınızdan geçirebilirsiniz. Photohop programları günümüzde ekranda gördüğümüz her kareyi tasarlamada kullanıyor. İzlediğiniz dizilerde, filmlerde, dinlediğiniz görsel içerek müziklerde, girdiğiniz web sitelerin tümünde tasarım programları kullanılıyor.


  Photoshop kullanırken nelere dikkat edilmeli?
  İlk olarak hangi amaç için kullanacağınızı belirtmeniz gerekir. Kullanım amacınızı belirlemenizde ki fayda, kullanacağınız program içinde gereksiz dosya ve özellikleri çıkararak daha hızlı işlem yapabilmenizdir. Programınız da ne kadar az özellik olursa o kadar hızlı çalışırsınız. Photoshop programları en çok fotoğrafçılık ve grafik tasarımda kullanılır. Fotoğrafçılık için kullananlar için daha fazla stil gerekirken, grafik tasarımı yapacaklar için daha fazla yazı fontu gerekir. İki alanda bir birine yakın gözükse de, bir alanda sıfırdan resim yaparken diğer alanda var olan resimle oynarsınız.

  Kullanacağınız yere göre değişiklik gösteren programlara dikkat etmelisiniz Her programın işlevi farklıdır. Örneğin photoshop programında çizim yapabilir, var olan resmi düzenleyebilirsiniz ancak bir film üzerinden dilediğiniz değişiklikleri yapamazsınız. Amacınıza en uygun programı belirlemelisiniz.

  [​IMG]

  Corel nedir? Nasıl kullanılır


  Corel, grafik tasarımın ana dili diyebiliriz. Aklınıza takılan bir takım sorular mevcut olacaktır eğer ki sizlere genel olarak takılan sorulardan bahsedecek olursak Corel ile neler yapılabilir? Corel ne için kullanılmaktadır?

  Corel Draw ; Tasarımcıların afiş, kartvizit, reklam panosu gibi tasarımları yapabilmesi için daha çok çizim işleri için kullanılmaktadır. Photoshop ile arasında ki farklar nelerdir diye merak ediyorsanız eğer ki Photoshop hazır bir PSD temasının üzerin de oynama yapmanız veya temel olarak kullanmanızı sağlayacaktır fakat Corel Draw tamamen 0’dan çizimler için kullanılan ana çizim programı diyebiliriz. Dijital baskı tasarımları için daha çok kullanılmaktadır.

  Corel Draw kullanışının oldukça basit olduğunuz ve günümüz de Milli Eğitim bakanı tarafından da desteklenen bir program, basit alanlar da tercih edilecek bir takım program diyebiliriz fakat temel olarak öğrenciler’e ilk olarak Corel Draw arayüz’ü öğretilerek Adobe programları kullanılması sağlanmaktadır.

  [​IMG]
  Photoshop Yüz giydirme nasıl yapılır?
  Profesyonellerin kolayca yapabildiği yüz değiştirme işlemi sanıldığı kadar zor değil. İzleyeceğiniz video sayesinde hızlı bir şekilde bu işlemi sizde yapabilirsiniz.


  [​IMG]

   
  Shade bunu beğendi.
 2. YigitReisFG

  YigitReisFG Yiğit Efe Okur
  Stajyer

  Katılım:
  31 Temmuz 2017
  Mesaj:
  212
  Alınan Beğeniler:
  66
  Konu Çok Güzel Olmuş Tasarım Hakkında Tüyolar İçin Sağ Ol Bu Arada Stajyerlik Hayırlı Olsun.
   
  iSuperNatural bunu beğendi.
 3. iSuperNatural

  iSuperNatural Yeni Doğmuş

  Katılım:
  17 Aralık 2017
  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeniler:
  8
  Eyvallah :)
   
  YigitReisFG bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş